Gå til indhold

Stor andel af ældre på plejecentre har diabetes

Overvægt og type 2-diabetes er en stor udfordring blandt ældre på plejecentre. Særligt fordi maden ikke er tilpasset. Lektor Tenna Christoffersen fortæller om sin forskning til Steno Sjællands forskningschef.

Må ældre med type 2-diabetes får et stykke kage til eftermiddagskaffen lige som de øvrige beboere på plejecentret?

Det er en af de udfordringer både de ældre og plejepersonalet ofte står overfor. 

Og et af de dilemmaer Tenna Christoffersen, ph.d. og lektor på Professionshøjskolen Absalon har set på med sin forskning.

Forskningschef på Steno Diabetes Center Sjælland Line Lindahl-Jacobsen besøgte i sensommeren plejecentret Bobjergcentret i Odsherred Kommune sammen med Tenna for at høre mere om hendes forskning.

- Jeg var overrasket over, at så mange ældre på plejecentre har diabetes, langt flere end den øvrige befolkning. Mange af de ældre er også enten overvægtige eller svært overvægtige. Og det er en udfordring, fordi maden på plejecentre er tilpasset til småtspisende ældre og plejepersonalet ikke er klædt godt nok på til at vejlede de ældre med diabetes, fortæller Tenna Christoffersen blandt andet.

Tenna Christoffersen er en af de mange diabetesforskere i Region Sjælland som Steno Diabetes Center Sjælland samarbejder med.

Hør mere til Tenna Christoffersens forskning i videoen

Tenna Christoffersen fortæller om sin forskning

Klik for at åben cookiepanel

Du kan ikke se videoer hvis du ikke har accepteret statistik cookies